Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov primio je danas delegaciju Gabonske republike i tom prilikom naglasio da u spoljnopolitičkoj orijentaciji, Srbija ima cilj integraciju u Evropsku uniju, uz očuvanje vojne neutralnosti i dobrih odnosa sa svima, posebno zemljama van evropskog kontinenta, među njima i Afrikom.
Žigmanov je delegaciji Gabona koju su predvodili kopredsednica Mešovite komisije između Republike Srbije i Gabonske Republike i ministarka za reforme i odnose sa drugim državnim organima Mjurijel Minku Mintsa i ministar turizma i rukotvorina Paskal Sifon ponovio da je Srbija ratifikovala sva međunarodna dokumenta iz oblasti zaštite ljudskih prava UN, SE, EU i OEBS, i da posvećeno radi na primeni tih dokumenata. Istakao je i da je Srbija višenacionalna zemlja sa 24 manjinske zajednice koje imaju svoja samoupravna tela, kao i da su politike koje Vlada Srbije gradi u tom pogledu usmerene na to da se pripadnici nacionalnih manjina osećaju jednaki i ravnopravni sa svim ostalim građanima naše zemlje. Ministar je kao izazov naveo kršenje ljudskih prava nealbanskog stanovništva u južnoj srpskoj pokrajini - Kosovu i Metohiji. Predstavio je i napore i rezultate koji se ostvaruju u području rodne ravnopravnosti i pitanju antidiskriminacionih politika. Ministarka Mjurijel Minku Mintsa je u razgovoru istakla da Gabon ima 40 nacionalnih manjina i isto toliko manjinskih jezika. Takođe, navela je da su, pored ostalog, aktivnosti rada vlade usmerene na to da svi u državi imaju jednaka prava, te podršci većem uključivanju žena u društveni i politički život, smanjenju broja ranih brakova i edukaciji na tim područjima. Tokom susreta, delegacija ove srednjoafričke zemlje najavila je učešće Gabona na specijalizovanoj svetskoj izložbi „EKSPO 2027“, koja će biti održana u Beogradu, na čemu im je ministar Žigmanov zahvalio i naglasio značaj učešća na EKSPO, koje će izvesno, pored ostalog, doprineti bližoj saradnji i daljem povezivanju dve zemlje.
Izvor: Tanjug